O vitrážích

aneb něco o technice - jak vznikají vitráže...

Krása barevných sklíček


Což si nejprve říci, jak vznikají vitráže? Co a jak se při jejich tvorbě děje?

Při výrobě vitráže tzv. Tiffany technikou (s tímto nápadem přišel Louis Comfort Tiffany, americký umělec a designér, spojovaný se stylem Art Nouveau, 1848 - 1933) se podle konkrétního návrhu, nejlépe ve formě výkresu/plánku v reálné velikosti nebo speciální formy, řežou jednotlivá sklíčka a obrušují se pomocí brusky, následně se oblepují měděnou fólií (z jedné strany je opatřena lepidlem) a poté se spojují pájením cínem. Tím to vše nekončí, po kompletaci se spoje ještě patinují a potírají antioxidačním olejem. Samozřejmostí je odstranění jakýchkoliv chemikálií, které byly v procesu výroby použity, lze použít třeba etanol. 

Při klasické technice se skla sesazují do olověných profilů (mají průřez ve tvaru písmene H). Tuto techniku lze spatřit převážne v sakrálních objektech (v kostelích, chrámech, kapličkách, apod.) vitráže vystavené povětrnostním vlivům - okenní výplně.

Používaná skla mohou být buď čirá, průsvitná, opálová, poloopálová, s různými povrchovými úpravami, a to ve všech možných barvách, iridizovaná, zrcadlová, atd. Mezi nejznámější skla patří výrobky světových firem jako jsou Kokomo, Uroboros, SpectrumBullseye, Youghiogheny, Wissmach.

Skla od každé značky mohou mít specifické uplatnění a použití, každý si může vybrat, která značka skla mu nejvíce vyhovuje. Já jsem si např. oblíbil sklo Kokomo.

To bylo něco teorie, teď se do toho můžete pustit. A co vše budete potřebovat? Taky je minimální základní výbava: 

- řezák na sklo (např. zn. Nikken) + řezací olej

- různé druhy kleštiček (lámací, štípací,...)

- diamantová stolní bruska

- samolepící měděné pásky

- elektrická pájka a pájecí cín, pájecí voda, můžete použít patinu (měděnou, černou), antioxidant 

Sumasumárum jsme na cca 9 - 10000 korunách českých, a to ještě musíme připočíst materiál - sklíčka, ze kterých budete tvořit vlastní vitráž a kterých je potřeba spousta.

K dispozici je ještě řada dalších udělátek (vychytávek, zlepšovátek,...), kterými si ulehčíte práci. To vše najdete např. na stránkách dovozce:  TGK (zde si můžete vybrat a koupit skla - v různých barvách a rozměrech)

Pro zájemce by nebyl problém domluvit si ukázku, jak se vitráže dělají (nazvěme to Tiffanyminiworkshop, začátečnický kurz, výukový seminář, nebo tak nějak....)


Tiffany technikou lze vyrábět jak ploché objekty (vitrážové obrazy, výplně dveří a oken, drobné šperky, motýlky, andělíčky, květiny na klacku, apod.), tak i prostorové objekty, jako jsou lampy, lustry; vše záleží na kreativitě a samozřejmě schopnostech autora (některé vitráže mohou být i hodně komplikované, náročné na přesnost). 

Lze vytvářet i přesné kopie Tiffany lamp, k dispozici jsou desítky různých návrhů, které věrně kopírují originální Tiffanyho výrobky (lampy se zajímavými jmény, jako např. Zlatá vážka, Ranní hvězda, Podzimní řeka, Kleopatra, Ovocný strom, Šeptající dřevo, apod.)

Na originál z dílny Tiffany Glass Company je potřeba si dnes připravit až šestimístnou sumu (v dolarech), kopie bude podstatně levnější, i když také ne úplně levná (materiál, vzor lampy, forma, čas počítající se v desítkách hodin práce,...), ale budete mít doma lampu s nádechem výjimečnosti a taky luxusu...

© 2016 Karlito Glass/ Při výrobě těchto stránek bylo nařezáno a následně zpracováno velké množství skla. Nařežu Vám také :-)
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky